Dřevo centrum - komplexní informace o dřevě a jeho použití.

Charakteristiky dřevin, složení, vlastnosti a vady. Zpracování dřeva, povrchové úpravy, spojování. Dřevěné polotovary.

 

Úvod

Dřevo je příroda a příroda je útulná a uklidňující. Kdo nemá potřebu mít svůj domov pohodlný, útulný a uklidňující? V posledních letech se stále více staví a přestavuje, a to čím dál více za pomocí ekologických produktů. Tyto přírodní materiály s sebou přinášejí podstatné výhody oproti umělým stavebním materiálům. Vyzařují teplo a útulnost domova.

Vztah člověka ke dřevu se vytvářel od nejranějšího období historického vývoje lidstva. Od počátku civilizace bylo dřevo jedním z prvních materiálů, z nichž byly zhotoveny nejen pracovní nástroje, jídelní nádoby, nábytek, přístřeší, ale i první stroje a rituální a náboženské a umělecké předměty. Přímý styk se dřevem při jeho obrábění ovlivňoval zpětně motorický, smyslový a intelektuální vývoj člověka.

Dřevo je surovina, kterou člověk využívá od nepaměti. Pro naše dávné předky mělo dřevo existenční význam.

Dnes je dřevo především konstrukčním materiálem, využívají se i jeho tepelně izolační vlastnosti a pružnost a pevnost, je výchozí surovinou v papírenství, v chemickém průmyslu se dá přeměnit na nesčetné množství látek.

Ze dřeva se vyrábějí především předměty, které člověka bezprostředně obklopují, jako je nábytek a bytové doplňky.

Existuje mnoho důvodů, proč dáváme dřevu přednost. Jsou to především fyzikální vlastnosti tohoto materiálu, např. poměrně malá hmotnost a nízká tepelná vodivost, vzhled, barva, textura, zvukový útlum apod., přestože některé z těchto vlastností mají i jiné materiály, např. plasty.

Dřevo má i další výhodu. Je snadno opracovatelné a obratné ruce je dovedou přeměnit v něco, co slouží, zdobí a především těší.

Aby bylo možné správně vybrat a připravit tento materiál pro náročné zpracování, je nutné seznámit se podrobněji s jeho stavbou a vlastnostmi.

Vyhledávání

 

Kategorie

Související články

Doporučujeme: Dovolená trochu jinak, Cirkus trochu jinak, Léčivé bylinky - zdraví z přírody

Ukázkový web vytvořil: Exaltor - grafika, webdesign, reklama
Sponzorujeme:
Freediving a potápění

Login