Dřevo centrum - komplexní informace o dřevě a jeho použití.

Charakteristiky dřevin, složení, vlastnosti a vady. Zpracování dřeva, povrchové úpravy, spojování. Dřevěné polotovary.

 

Lepené spoje - lepidla močovinoformaldehydová

Úvod · Spojování dřeva · Lepené spoje - lepidla močovinoformaldehydová

Lepené spoje - lepidla močovinoformaldehydová

Dodává se jako šedobílý 60% vodní roztok. Lepidlo je po vytuhnutí nerozpustné a netavitelné. K vytvrzení lepidla je nutné přidávat chlorid amonný jako tužidlo. Tužidlo se nejprve rozpustí ve vodě na 20% roztok (20 % hmot. dílů tužidla a 80 % vody). Lepidlo se smísí s roztokem tužidla v poměru 10 : 1 ve prospěch lepidla.

Vytvrzené lepidlo je značně křehké, proto se do lepicí směsi přidávají zvláčňovací látky, hlavně mouka. Životnost lepicí směsi po přidání tužidla je omezena asi na jednu hodinu.

Močovinoformaldehydová lepidla se uplatňují především v průmyslu. Lepí se jimi překližky, laťovky, třískové a pazdeřové desky. Tato lepidla se také používají při dýhování. Pro uvedené účely mají močovinoformaldehydová lepidla celou řadu příznivých vlastností. Jsou to vhodná barva, zdravotní nezávadnost, poměrně nízká cena, dobrá lepivost a především v širokém rozsahu regulovatelná lisovací doba. Například stejná lepicí směs tuhne při pokojové teplotě 4 – 5 hodin, ale při 100 °C za 3 – 4 minuty a při 130 °C za necelou minutu. Dobu tvrdnutí lze také zkracovat přídavkem kyselin, práce však je ztížená tím, že taková lepicí směs má velmi krátkou životnost. Vždy je přitom nutné tento rychlý způsob lepení za studena předem vyzkoušet.

Pro lepení spojů, spárovek a všude tam, kde styčné plochy nelze zatížit tlakem, je dobré přidávat do močovinoformaldehydových lepidel lepidla na bázi PVAc (polyvinylacetátů). Poměr míchání 2 : 1 ve prospěch močovinového lepidla. Tato směs není zvláště v řemeslné výrobě příliš známá, má však řadu předností.

Vyhledávání

 

Kategorie

Související články

Doporučujeme: Dovolená trochu jinak, Cirkus trochu jinak, Léčivé bylinky - zdraví z přírody

Ukázkový web vytvořil: Exaltor - grafika, webdesign, reklama
Sponzorujeme:
Freediving a potápění

Login