Acer negundo (Javor jasanolistý)
Acer saccharinum (Javor stříbrný)
Acer pseudoplatanus (Javor klen)
Javor se anatomickou stavbou velmi podobá buku. Má přibližně stejnou hmotnost, stejnoměrnou hustotu, shodnou tloušťku buněčných stěn, výskyt četných dřeňových paprsků. Dřevo javoru však je podstatně světlejší, dřevo javoru mléčného je žlutobílé, babyky mírně narůžovělé.
Javor nemá barevně odlišené jádro, někdy se u starších kmenů vyskytuje v blízkosti dřeně tmavohnědě až černě zbarvený válec, tzv. rozšířená dřeň.
Dřevo javoru pracuje méně než bukové.
Klimaticky poměrně odolná dřevina, která snáší kouř a prach měst. U nás má použítí jako strom parkový či jako okrasná dřevina.
Javor se velmi dobře obrábí, čehož využívají soustružníci, řezbáři a výrobci hraček. Pro světlý odstín je taky velmi žádané v nábytkářství.
Javor je citlivá dřevina, řezivo je nutné ihned po nařezání částečně proložit pod střechou.
Fagus sylvatica
Nemá barevně odlišené jádro. Vyzrálé dřevo i běl jsou světle (pleťově) růžové. Červenohnědou barvu, známou z různých výrobků, získává bukové dřevo hydrotermickou úpravou – pařením. Velmi často se u buku vyskytuje jádro nepravé, zbarvené hnědočerveně. Od pařeného buku se nepravé jádro pozná snadno zvláště na příčném řezu, protože nesleduje důsledně tvar letokruhů a jeho obrysy jsou barevně výraznější. Pařením bukového dřeva se do značné míry odstraňují barevné rozdíly nepravého jádra a běli.
Dřevo buku je stejnoměrně husté, póry jemné, vlákna kratší, dřeňové paprsky jsou zřetelné na všech řezech.
Dřevo je poměrně tvrdé a těžké (asi 620 kg/m3), přesto se dobře a čistě obrábí.
Dřevo se používá v nábytkářství (využívá se jeho dobré ohebnosti po ohřátí párou), truhlářství, na výrobu parket, železničních pražců či kuchyňského nářadí.
Dříve se suchou destilací bukového dřeva vyráběl methanol (dřevný líh) a bylo i materiálem pro výrobu dřevoplynu.
Má však i svoje nedostatky – špatně odolává biologickým škůdcům, zvláště houbám, a také hodně pracuje.
Je velmi výhřevné.
Plody jsou pro člověka za syrova jedovaté, tepelnou úpravou toxicita značně klesá.
Buk potřebuje pomalé sušení, často se tvoří trhliny a borcení. Proti zapaření je nutno zajistit dobré proudění vzduchu a skladování na volné ploše. Čela se zastíňují.
Robinia pseudacacia
Dřevo má žlutozelenou úzkou běl a zlatově hnědé, lesklé jádro. Letní cévy (póry) jsou uspořádány do kruhu a zvýrazňují tak letokruhy. Dřeňové paprsky jsou četné, ale méně výrazné.
Dřevo je těžké, houževnaté, obtížně obrobitelné; hodně se sesychá a bortí.
Tvrdé těžké dřevo se používá hlavně na velmi namáhané části výrobků jako čepy, kolíky, kolářské práce, násady a rukojetě nástrojů. Na stavební účely se hodí pouze tmavší jádro. Jeho vybarvení a textura láká k využití pro drobné umělecké předměty a doplňky. Ve vinohradnických oblastech slouží akátové větve jako výborné kůly k vinným roubům.
Akát má špatně tvarované a často velmi křivolaké kmeny, takže zejména pro průmyslové zpracování patří k dřevinám dřevařsky méně významným.
Akátové dřevo dobře hoří.
Borka, listy a semena jsou pro obsah alkaloidů lehce jedovaté
Ukázkový web vytvořil:
Exaltor -
grafika,
webdesign,
reklama
Sponzorujeme:
Freediving a potápění
Login