Alnus glutinosa
Olše má dřevo bez barevně odlišeného jádra, oranžové, na vzduchu šednoucí. Póry ani dřeňové paprsky nejsou pouhým okem viditelné. Buněčné stěny jsou v jarním i letním dřevě stejně tlusté, a proto má olše mimořádně homogenní strukturu. Dřeňové skvrny má méně často, ale dosti výrazné.
Olšové dřevo není příliš kvalitní, je měkké a málo pružné. Trvanlivost není velká, bývá napadáno červotočem.
Přestože kvalita olšového dřeva není příliš velká má široké využití v nábytkářství a umění. Dobře se obrábí, štípe, lepí, vzdoruje vlhkosti, je lehké a málo pracuje. Je vhodné pro řezbářské a soustružnické práce a pro výrobu překližek, rámů, lišt a zápalek. V minulosti se často používala na stavbu mostů, splavů aj.
Protože v celku rychle roste, je výborná rostlina společně s topolem a vrbou na výrobu pilinových briket a drtí.
Olše se snadno zapaří, musí mít zabezpečeno dostatečné proudění vzduchu.
Carpinus betulus
Nemá barevně odlišené jádro a zbarven je šedobíle. Póry má neviditelné, dřeňové paprsky četné a velmi výrazné. Habr má velmi pevné a houževnaté dřevo s hmotností 720 – 750 kg/m3.
Habr je naše nejhustší a nejtvrdší průmyslově zpracovávaná dřevina.
Hojně se používalo při výrobě strojů a nástrojů (vodítka, klíny, distanční vložky, hoblíky, šrouby). Dodnes je nenahraditelným materiálem při výrobě hudebních nástrojů.
U vykládaného nábytku se také využívá jako napodobenina ebenu. Podmínkou však je správně dřevo namořit.
Habr je na zapaření náchylnější než buk. Proto je nutné ihned po nařezání řezivo aspoň provizorně proložit a pak důkladně uložit, nejlépe pod stabilním přístřeškem. Musí se zamezit zemní vlhkosti a slunečnímu záření, jehož působením vzikají vlasové trhliny, které řezivo znehodnocují.
Betula pendula
Bříza má dřevo bez barevně odlišeného jádra. Vyzrálé dřevo je šedožluté až narůžovělé a matně lesklé. Póry jsou málo zřetelné, dřeňové paprsky četné, méně výrazné.
Dřevo břízy je středně husté, hmotnosti kolem 550 kg/m3, je pružné, stejnoměrně husté, a proto také dobře obrobitelné. Dosti pracuje a málo odolává dřevokazným houbám a hmyzu.
Pro dobré zpracovatelské vlastnosti se využívalo především v kolářství, dnes je hledanou surovinou pro výrobu okrasných dýh a překližek. Dobře se také obrábí soustružením a řezbou. Zvláště se cení bříza finská (a švédská), protože má zajímavější kresbu dřeva.
Její dřevo dobře hoří.
Bříza se snadno zapaří, musí mít zabezpečeno dostatečné proudění vzduchu.
Ukázkový web vytvořil:
Exaltor -
grafika,
webdesign,
reklama
Sponzorujeme:
Freediving a potápění
Login