Populus alba (Topol bílý)
Populus tremula (Topol osika)
Populus nigra (Topol černý)
Topol má podobný vzhled a mechanické vlastnosti jako dřevo lipové.
Dřevo je šedobílé, bez barevně odlišeného jádra a bez lesku, letokruhy jsou málo zřetelné, dřeňové paprsky a póry téměř neviditelné. Je měkké, lehké, snadno se obrábí, ale opracované plochy jsou pro nepravidelný průběh vláken málo hladké až plstnaté.
Topolové dřevo obsahuje vápenaté minerály rychle otupující ostří nástrojů, proto není řezbáři tak oblíbené jako dřevo lipové.
Topoly jsou rychle rostoucí dřeviny s měkkým dřevem, které jsou cíleně pěstovány pro produkci biomasy. Za tímto účelem jsou pěstovány různé šlechtěné hybridy, které patří k nejrychleji rostoucím dřevinám v České republice.
Používá se hlavně v nábytkářství, protože dobře přijímá lepidlo a málo pracuje.
V minulosti se hojně používalo k výrobě různých domácích potřeb, misek na hnětení těsta, nádob k přípravě krmných směsí, k výrobě dřeváků apod. Zpracovávalo se „kopačkami“, kruhovými dláty, pořízy, stejně jako dřevo vrbové.
Tilia platyphyllos (Lípa velkolistá)
Tilia cordata (Lípa malolistá)
Lípa je dřevina bez barevně odlišeného jádra, žlutobílá, beze skvrn a barevných záběhů. Letokruhy, dřeňové paprsky i póry jsou nezřetelné.
Dřevo lípy je měkké, lehké (hmotnost 410 kg/m3) a homogenní. Dobře a čistě se obrábí.
Nedostatkem lipového dřeva je menší trvanlivost, často bývá napadáno červotočem.
Lípa je velmi užitečný strom. Vysazuje se pro dřevo, jako okrasný a stínící strom, jako medonosný strom nebo pro své květy, které jsou vysoce ceněné v lidovém léčitelství.
Z lipového dřeva se průmyslově vyrábí řada výrobků, např. tužky, kancelářské potřeby (rýsovací prkna), hojně se uplatňuje v uměleckém truhlářství a pro rukodělné práce. Používá se k výrobě hudebních nástrojů, vyřezáváním zdobeného nábytku i k další řezbářské práci.
Lípa se chová podobně jako habr a javor, nedoporučuje se přímý dopad slunečního světla.
Pyrus communis
Bezjaderné dřevo je stejnoměrně šedorůžové až hnědočervené a s méně častými, ale dosti výraznými dřeňovými skvrnami. Letokruhy a dřeňové paprsky jsou téměř neznatelné, póry velmi jemné, okem sotva viditelné.
Dřevo hrušně je husté (hmotnost asi 600 kg/m3), tvrdé, bez lesku, velmi homogenní. Velmi dobře se obrábí, moří a leští, málo pracuje a při sesýchání se nebortí. Je však méně trvanlivé.
Hrušeň patří mezi nejzajímavější a nejvyhledávanější dřeviny.
Zpracovává se na okrasné dýhy, je vhodné pro výrobu předmětů, u nichž se požaduje rozměrová přesnost a tvarová stálost (pravítka, příložníky).
Mořené se používá k imitaci ebenu.
Dřevo hrušně je vyhledávané zejména pro jemné práce.
Ukázkový web vytvořil:
Exaltor -
grafika,
webdesign,
reklama
Sponzorujeme:
Freediving a potápění
Login