Prunus domestica
Švestka má širší šedou běl a šedohnědé až červenohnědé jádro, mírně lesklé. Dřeňové paprsky jsou středně viditelné, póry jemné, vlákna mírně zprohýbaná, letokruhy výrazné.
Dřevo je dosti husté (hmotnost 560 kg/m3), tvrdé, homogenní struktury. Nevýhodou je menší trvanlivost a větší borcení.
Využívá se především v řezbářství a soustružnictví.
Prunus avium (Třešeň ptačí)
Prunus cerasus (Třešeň višeň)
Třešeň se vyznačuje stejně jako všechny ovocné dřeviny stejnoměrnou hustotou a zajímavou kresbou. Běl je žlutá, jádro červenohnědé s barevnými záběhy, které jsou u mladšího dřeva šedozelené, u starších stromů krvavě červené.
Letorosty jsou dosti výrazné, dřeňové paprsky četné, středně výrazné. Dřevo je slabě lesklé, snadno se moří a výborně leští.
Používá se na dýhy, v řezbářství a soustružnictví.
Juglans regia
Ořešák má dřevo s širší šedou bělí, s šedohnědým, někdy až tmavohnědým jádrem, které má výrazné barevné pruhy a záběhy.
Má větší roztroušené póry, četné středně velké paprsky, letokruhy širší, na tečnovém řezu výrazné. Dřevo ořešáku je středně tvrdé a husté (hmotnost 500 kg/m3), s homogenní strukturou, velmi dobře obrobitelné a leštitelné.
Ořešák královský je jedna z nejpěstovanějších dřevin na světě. Pěstuje se pro své plody (vlašské ořechy), jako okrasný a stínící strom, medonosná rostlina a pro své kvalitní a relativně rychle rostoucí dřevo.
Dřevo ořešáku je vysoce kvalitní a velice rychle roste. Navíc jde o strom nenáročný na péči, takže ho lze za nízkých nákladů pěstovat na rozsáhlých plochách. Vyrábí se z něj nábytek nebo např. pažby pušek. Pro pěkné zbarvení a kresbu se využívá především při výrobě dekorativních dýh.
Ořešák se výborně zpracovává, a proto je hledaný také pro řezbářské a soustružnické použití.
Ukázkový web vytvořil:
Exaltor -
grafika,
webdesign,
reklama
Sponzorujeme:
Freediving a potápění
Login