Dřevo centrum - komplexní informace o dřevě a jeho použití.

Charakteristiky dřevin, složení, vlastnosti a vady. Zpracování dřeva, povrchové úpravy, spojování. Dřevěné polotovary.

 

Borovice lesní

Úvod · Charakteristiky dřevin · Borovice lesní

Borovice lesní

Latinský název

Pinus sylvestris

Charakteristika

Dřevina má oranžově hnědé jádro a širší žlutou běl. Má výrazné letokruhy, a tedy i značný rozdíl v hustotě a tvrdosti jarních a letních letokruhů. Přirozený lesk je způsobený vysokým obsahem pryskyřice. Borovice přírodně vysušená má hmotnost asi 490 kg/m3.

Poskytuje vynikající pružné, lehké, měkké a velmi trvanlivé pryskyřičnaté dřevo s výraznou kresbou letokruhů. Dobře se obrábí, má však ze všech jehličnanů největší suky, které jsou většinou dobře srostlé s okolím.

Je snadno štípatelné, ale nedosahuje v tomto ohledu smrku, jedle nebo modřínu. Díky vysokému obsahu pryskyřice, je trvanlivé ve vodě, poněkud méně již na suchu a při střídání sucha a vlhka.

Použití

Borovice má téměř všetranné využití a zvláště se uplatňuje tam, kde se požaduje odolnost vůči povětrnostním vlivům a hnilobě. Používá se na výdřevu v dolech na výrobu pražců. Je též jedním z nejvhodnějších dřev na stavbu lodí, kuchyňského nábytku, oken a dveří. Vynikající je i jako palivo. Vzhled a dobrá opracovatelnost dovolují i řezbářské zpracování.

Je výborným palivem, srovnatelným s dubem a bukem.

Pryskyřice je zdrojem terpenických látek, silice je fytoncidní.

Sušení

Borovice je velmi náchylná na zamodrání, doporučuje se rychlé uložení do hrání a účinné proudění vzduchu v zastřešených hráních.

Vyhledávání

 

Kategorie

Související články

Doporučujeme: Dovolená trochu jinak, Cirkus trochu jinak, Léčivé bylinky - zdraví z přírody

Ukázkový web vytvořil: Exaltor - grafika, webdesign, reklama
Sponzorujeme:
Freediving a potápění

Login