Dřevo centrum - komplexní informace o dřevě a jeho použití.

Charakteristiky dřevin, složení, vlastnosti a vady. Zpracování dřeva, povrchové úpravy, spojování. Dřevěné polotovary.

 

Růstové vady dřeva

Úvod · Vady dřeva · Růstové vady dřeva

Růstové vady dřeva

Suky

Jsou to zbylé části větví obrostlé dřevem. jejich výskyt lze omezit pěstebními metodami, ale není možné zabránit jejich vzniku. Velkým počtem suků se vyznačují jehličnaté dřeviny. Největší suky mají naopak listnáče, zvláště dub a buk. Suky podle seskupení rozdělujeme na jednotlivé a přeslenovité, podle postavení na plochách oválné, kruhové a křídlové. Při posuzování použitelnosti sukovitého dřeva sledujeme, je-li suk pevně spojen s okolním dřevem a není-li napadený hnilobou.

Suky jsou vážnou vadou proto, že rostou ve směru kolmém na osu kmene, a jsou tedy jakýmsi cizím tělesem ve dřevě. Mají hustší dřevo, které se více sesychá na tloušťku, ale podstatně méně ve směru podélné osy (větve). Suky se také obtížněji obrábějí. Pokud suk není ve dřevě žádoucí jako estetický prvek, vyvrtá se a otvor se zaplní zátkou ze stejného dřeva.

Smolníky

Smolníky je místo v němž se soustřeďuje větší množství pryskyřice. Terpentýnová silice, která je rozpouštědlem této pryskyřice, porušuje lakový film, vytéká a vzhledově poškozuje výrobek.

Točivý vzrůst

Nepravidelný růst, který se vyskytuje u stromů rostoucích na okraji lesa

Svalovité dřevo

Dřevo které nadměrně sesychá a bortí se.

Vyhledávání

 

Kategorie

Související články

Doporučujeme: Dovolená trochu jinak, Cirkus trochu jinak, Léčivé bylinky - zdraví z přírody

Ukázkový web vytvořil: Exaltor - grafika, webdesign, reklama
Sponzorujeme:
Freediving a potápění

Login