Úvod · Povrchové úpravy a opravy dřeva · Opravy mechanických poškození
Dřevo se zvedne do původní polohy, nejsou-li vlákna příliš poškozena, navlhčením teplou vodou. Hlubší poškození se „vytáhne“ tak, že se na ně přiloží mokrý hadr a přejíždí se horkou žehličkou. Kov nesmí přijít do styku se dřevem, aby se nezabarvilo. Pára vyvolá rychlé bobtnání stlačených vláken. Před dalším opracováním musí navlhčená místa dobře vyschnout.
Suky mají průběh vláken kolmý k vláknům dřeva a podle toho se i chovají. Ztěžují obrábění, více sesychají a vypadávají. U výrobků z masivního dřeva je proto především třeba přesvědčit se, je-li suk s okolním dřevem pevně spojen, srostlý. Suk volný nebo vypadlý se musí vysadit dřevěným špalíkem, nejlépe zazátkovat. Suk se nejdříve vyvrtá speciálním vrtákem (Forstnerovým) a do díry se vsadí dřevěná zátka z příčného dřeva. Zátky mají být zhotoveny z téhož materiálu, aby měly stejnou strukturu, barvu a hustotu. Zakližují se tak, aby vlákna zátky měla shodný směr s vlákny opravovaného materiálu.
Menší vady, např. drobné trhliny, se mohou opravit tmelením. Používá se hlavně truhlářský tmel, který se připravuje z dřevního prachu (vzniklého broušením) a kostního klihu. Lze také použít tzv. tekuté dřevo (tj. směs dřevěného prachu a nitrolaku).
K opravě vadných míst mořeného dřeva, pokud bude pouze matované, se může použít vosk. Voskový tmel se připravuje tavením včelího vosku nebo parafínu, do něhož se přidá vhodný pigment. Ohřátým železem se vosk zatlačí do otvorů a povrch se náležitě urovná.
Leštěné plochy se opraví lakovým tmelem, který se připraví tak, že se rychleschnoucí lak (např. nitrocelulózový) nechá zhoustnout odpařením rozpouštědel.
Ukázkový web vytvořil:
Exaltor -
grafika,
webdesign,
reklama
Sponzorujeme:
Freediving a potápění
Login