Dřevo centrum - komplexní informace o dřevě a jeho použití.

Charakteristiky dřevin, složení, vlastnosti a vady. Zpracování dřeva, povrchové úpravy, spojování. Dřevěné polotovary.

 

Douglaska tisolistá

Úvod · Charakteristiky dřevin · Douglaska tisolistá

Douglaska tisolistá

Latinský název

Pseudotsuga menziesii

Charakteristika

Botanicky blízká jedli, má však šedohnědé až červenohnědé jádro a slabě nažloutlou běl. Obsahuje pryskyřici, dřevo však je rovněž bez lesku. Ostatními vlastnostmi se od smrku liší jen nepatrně. Upotřebení je stejné jako u smrku.

Douglaska tisolistá - dřevo

Použití

Její dřevo se široce využívá: pro výrobu nábytku, na výrobu překližek, jako stavební materiál pro stavbu domů, v dolech na výdřevu, na výrobu železničních pražců, na podvodní konstrukce aj.

V USA a v Kanadě je též oblíbeným vánočním stromkem. V Česku je využívána zejména jako okrasný strom v parcích. Lesnické využití je minimální, douglaska tvoří jen necelé 0,2 % z lesní plochy.

V Německu, kde její podíl přesahuje 2 %, je o její dřevo velký zájem a jeho cena je cca o 20 % vyšší než cena smrkového dřeva. Navíc by bylo možné s ohledem na vysokou produkci užívat douglasku (spolu s vrbami a topoly) i v rámci pěstování rychle rostoucích dřevin na energetické využití biomasy.

Douglaska tisolistá - dřevo

Pěstování douglasky a ochrana starších jedinců (např. jako památné stromy) s obvodem kmene nad 3 m však naráží na odpor některých orgánů ochrany přírody, neboť jde o nepůvodní dřevinu ve smyslu zákona 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny. Mezi památnými stromy je tak pouze 14 položek douglasky.

Vyhledávání

 

Kategorie

Související články

Doporučujeme: Dovolená trochu jinak, Cirkus trochu jinak, Léčivé bylinky - zdraví z přírody

Ukázkový web vytvořil: Exaltor - grafika, webdesign, reklama
Sponzorujeme:
Freediving a potápění

Login