Dřevo centrum - komplexní informace o dřevě a jeho použití.

Charakteristiky dřevin, složení, vlastnosti a vady. Zpracování dřeva, povrchové úpravy, spojování. Dřevěné polotovary.

 

Dřevěné polotovary

Úvod · Dřevěné polotovary

Dřevotřískové desky

Dřevotřísková deska (dřevotříska) se vyrábí slisováním dřevěných třísek a pojiva. Vznikne tak hodnotný stavební materiál. Dnes vyráběné dřevotřískové desky jsou kvalitní, pro jejich výrobu se používá dřevo z lesní probírky a zbytky průmyslového dřeva. Tím je dosaženo zvyšování smysluplného využití surovin, a také se získá náhrada za vysoce hodnotnou surovinu - dřevo.

Tloušťky desek: 2 - 70 mm, běžně užívané tloušťky jsou 8, 10, 13, 15, 19, 22 a 25 mm.

Formáty desek: délkové rozměry a šířka dřevotřískových desek nejsou normovány. Běžné formáty mají šířky 125 - 260 cm a délky 250 - 550 cm.

Speciální dřevotřískové desky

Pro speciální použití se vyrábějí dřevotřískové desky na péro a drážku pro obklady stěn a stropů; střešní desky, které jsou po délce drážkovány, se separátními péry, dále panely, obklady a kazety, které jsou opatřenyna okrajích převážně drážkou nebo jsou na péro a drážku. Povrchy bývají dýhované a jsou s definitivní úpravou, nebo jsou opatřeny vrstvou z plastů.

Dřevovláknité desky

Lisované (tvrdé) dřevovláknité desky (sololit, sololak, akulit) se vyrábějí, stejně jako například izolační desky, z rozvlákněného (defibrovaného) dřeva. Lisováním navzájem vlákna zplstnatí a zpevní se za účinku tepla a určitého tlaku do tvaru desky. Lisované dřevovláknité desky mají jednu stranu hladkou a jednu drsnou. Jsou vhodné např. jako zadní stěny, lze je však také opatřit dýhou, lakem nebo umělohmotným povrchem.

U měkkých dřevovláknitých desek (hobra) se neprovádí lisování, vznikne tak porézní deska s dobrými izolačními vlastnostmi. Užívají se, pokud jsou opatřeny děrováním nebo rýhováním, jako akustické izolační desky.

Laťovky

Laťovky jsou velkoplošné konstrukční desky vyráběné v tl. 15 - 30 mm. Tloušťkou především se také liší od překližek. Jejich název pochází od toho, že jejich střed je tvořen laťkami z jehličnatého dřeva.

Povrch laťovky tvoří jedna nebo dvě vrstvy překližkovaček z některých listnáčů (topol, gaboon atd.). Podle počtu překližkovaček jsou laťovky trojvrstvé nebo pětivrstvé, tj. kromě laťkového středu mají buď jednu (trojvrstvé), anebo dvě překližkovačky (pětivrstvé).

Laťovky se vyrábějí ve stejných rozměrech jako truhlářské překližky a rozlišuje se u nich rovněž délka a šířka. Délkou je vždy rozměr latěk probíhajících středem.

Laťovky jsou materiálem nábytkářským a dělají se z nich hlavní (korpusové) dílce.

Pro tyto účely se většinou zušlechťují nalepováním okrasných dýh.

<< První < Předchozí [1 / 3] Následující > Poslední >>

Vyhledávání

 

Kategorie

Související články

Doporučujeme: Dovolená trochu jinak, Cirkus trochu jinak, Léčivé bylinky - zdraví z přírody

Ukázkový web vytvořil: Exaltor - grafika, webdesign, reklama
Sponzorujeme:
Freediving a potápění

Login