Dřevo centrum - komplexní informace o dřevě a jeho použití.

Charakteristiky dřevin, složení, vlastnosti a vady. Zpracování dřeva, povrchové úpravy, spojování. Dřevěné polotovary.

 

Dýhy

Úvod · Dýhy

Dýhy

Dýhy jsou tenké listy nebo desky dřeva tl. 0,1 - 10 mm. Vyrábějí se krájením, loupáním a řezáním. Krájené dýhy mají lepší kresbu, a proto se používají pro olepování - dýhování konstrukčních desek.

Většina dýh (až 90 %) se však vyrábí loupáním. Je to vlastně obvodové krájení. Tento způsob je mnohem produktivnější, kresba dýhy však zůstává jednotvárná. Proto se loupané dýhy používají na výrobu velkoplošných tradičních konstrukčních desek, tj. překližek a laťovek. Neplatí to však o dřevinách , u nichž se vyskytují vlnitá vlákna, vlnité letokruhy, popř. tzv. spící pupeny. Loupáním kmenů s uvedenými vadami se dosahuje velmi zajímavé kresby dýhy.

Řezané dýhy jsou zpravidla tlusté 1 - 3 mm. Jsou použitelné jako okrasné vrchní dýhy a zvláště se hodí pro výrobu intarzií. Výroba řezaných dýh je však nehospodárná a proto jejich produkce stále klesá.

Dýhy jsou velmi choulostivé na mechanické poškození a za určitých podmínek i málo odolné proti škůdcům dřeva. Také barva dýh se na světle mění. Proto je nutné skladovat dýhy ve svazcích v místostech tmavých, dobře větraných, které nesmějí být ani příliš suché, ani vlhké. V suchých skladech dýhy přeschnou a lámou se, ve vlhkých, nevětraných plesnivějí a objevují se na nich skvrny.

Vyhledávání

 

Kategorie

Související články

Doporučujeme: Dovolená trochu jinak, Cirkus trochu jinak, Léčivé bylinky - zdraví z přírody

Ukázkový web vytvořil: Exaltor - grafika, webdesign, reklama
Sponzorujeme:
Freediving a potápění

Login