Dřevo centrum - komplexní informace o dřevě a jeho použití.

Charakteristiky dřevin, složení, vlastnosti a vady. Zpracování dřeva, povrchové úpravy, spojování. Dřevěné polotovary.

 

Překližky

Úvod · Překližky

Překližky

Překližka je deska, vyráběná křížovým vrstvením dýh, vzájemně slepených. Bývají vícevrstvé, vždy však s lichým počtem vrstev. Podle směru vláken se překližky dělí na podélné (vlákna vrchní dýhy - překližkovačky probíhají ve směru delší strany překližky) a na příčné (vlákna vrchní dýhy probíhají ve směru kratší strany překližky).

Překližka má ve srovnání s deskovým řezivem nebo spárovkami tyto přednosti:

Jakost truhlářských překližek se určuje podle vnějších dýh (překližkovaček) a značí se písmeny A, B, C a D. Například označení A/A znamená, že obě vnější plochy mají jakostní skupinu A. Mohou však být překližky s jakostí A/B, B/C, C/D - větší kvalitativní rozdíl než jeden stupeň je nepřípustný.

Truhlářská překližka neodolává vodě, dlouhodobým máčením ve studené vodě se jednotlivé vrstvy od sebe oddělí, horké vodě odolává jen 2 až 4 hodiny.

Překližka se používá v mnoha zpracovatelských odvětvích, hlavně v nábytkářství, ve stavebním truhlářství, při stavbě dopravních prostředků, slévárenských modelů, obalů atd. Na stavbu letadel, lodí a podobně se používá tzv. letecká překližka.

Vyhledávání

 

Kategorie

Související články

Doporučujeme: Dovolená trochu jinak, Cirkus trochu jinak, Léčivé bylinky - zdraví z přírody

Ukázkový web vytvořil: Exaltor - grafika, webdesign, reklama
Sponzorujeme:
Freediving a potápění

Login